insan-asansoruİnsan asansörleri mekanik ve hidrolik olarak imal edilmektedir. Mekanik insan asansörleri tahrik kasnaklı asansörlerdir. Hızları 0.20 m/sn den 2,5 m/sn aralığındadır. Kapasiteleri 320 kg ‘ den 2500 kg ( 33 Kişi ) aralığındadır. Müşteri isteği doğrultusunda, kullanılacak malzeme kombinasyonu oluşturulmakla beraber,firmamızca oluşturulmuş asansör seçenekleri bulunmaktadır.

Kapı tipleri kuyu ebatlarına ve maliyet tercihlerine bağlı olarak ,700 mm – 1300 mm aralığında ,yarı otomatik ve tam otomatik tiptedir. İç kapı tercihleri kayan tip kapılar ile katlanır tipte kapılardır. EN 81 ‘ e göre iç kapısız İnsan veya Yük asansörü imalatı söz konusu bile değildir.


Elektrikli asansörlerin çalışma prensibi ve türleri


Makine dairesindeki tahrik motorunun kumanda panosundan aldığı komut vasıtasıyla harekete geçip, kabini istenilen yöne hareket ettirmesi yoluyla çalışır. Kabin, karşı ağırlıkla müşterek çalışır. Aralarındaki çelik halatın tahrik kasnağı ile sürtünmesinden kaynaklanan bir hareket vasıtasıyla yukarı aşağı hareket ederler.

Kabin ve karşı ağırlık birbirleri ile yaklaşık eşit ağırlıktadırlar. Bu sebeple enerjiden tasarruf edilmiş olmaktadır. Bu tür tahrik makinelerine sürtünme tahrikli asansörler denir. Ayrıca Halat veya zincirin tahrik kasnağı üzerine sarılması ile çalışan asansörlerde mevcuttur. Bu şekilde çalışan asansörlere de tamburlu asansörler denir.

Asansörler taşıma kapasitesine göre türlere ayrılır.

Konutlarda kullanılan asansörler;  320, 400, 630, 1000 kğ olmak 7 türe ayrılır.
Konut dışı yerlerde kullanılan asansörler; 630, 800, 1000, 1200, 1600 kğ olmak üzere 5 türe ayrılır.
Sağlık tesislerinde kullanılan asansörler; 1600, 2000, 2500 kğ olmak üzere 3 türe ayrılır.
Asansörler hızlarına göre 0,63 m/sn, 1 m/sn, 1,6 m/sn, 2,5 m/sn ve 2,5 m/sn’ nin üzerindeki hızlar olmak üzere 5 çeşittir.

Bunlara bağlı olarak asansörlerin kabin, makine dairesi ve kuyu boşluğu ebatları da değişiklik arz etmektedir.Yine bunlara ek olarak asansörler hızlarına göre değişik güçte motor ve fren sistemi kullanmaktadır. Regülatör düzeneği asansör halatlarının kopması durumunda devreye girip kabini frenleyen bir emniyet tertibatıdır.